Razer Kraken V4 Pro
Audio
| Frequency response | Headphone - 20Hz – 28kHzMicrophone - 100Hz – 10kHz |
Battery
| Battery life | Up to 50 hours |
Body
| Dimensions (mm) |
Headphones - Inner earcup diameter: 62x45 (LxW) Control Hub - 88x55x128 (WxHxL) |
| Weight (g) | Headphones - 397 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Functions |
Volume Dial Razer Multi-Function-Button Razer Sensa HD Haptics Button |
| Earpad type |
Oval ear cushions Protein Leatherette with Memory Foam Cushions |
| Mute/Unmute function | Yes |
| RGB lighting | Yes - Razer Chroma |
| Wireless | Yes - Via OLED Control Hub or Bluetooth |
| Microphone | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Driver size (mm) | 40 |
| Driver unit | 1x Haptic Driver in each Earcup |
| Frequency response |
Headphones - 12Hz to 28kHz Microphone - 100Hz to 10kHz Haptic Driver - 45Hz to 300Hz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
| Microphone pick-up pattern | Unidirectional |
| Microphone sensitivity | 42 ± 3 dBV/Pa, 1kHz |
| Speaker sensitivity | 98dB SPL/mW at 1kHz by HATS |
| Surround sound |
Yes - THX Spatial Audio Only available on Windows 10 64-bit (or higher) |
Interfaces/Ports
| Auxiliary input | Yes - Control Hub |
| USB port |
Headphones - 1x USB Type-A Control Hub - 2x USB Type C |
Display & Graphics
| Display screen | 2-inch OLED Display |