Razer Kaira Pro HyperSpeed
Audio
| Microphone type | Detachable boom mic |
Battery
| Battery life |
Chroma lighting + Haptics: Up to 11 hours Without Chroma Lighting + Haptics: Up to 30 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 191x90x158 (HxWxD) |
| Weight (g) | 365 |
Features
| Microphone | Frequency response: 100Hz-10kHz |
| Special features |
Cooling fabric and plush leatherette ear covers Noise-cancelling microphone HyperSense Haptics SmartSwitch Mute button Supercardioid microphone |
| Volume control | Yes - VOL + & VOL - wheels |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Driver size (mm) | 50 |
| Driver unit | Razer TriForce Titanium |
| Frequency response | 20Hz-20kHz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
| Microphone sensitivity | -54 ± 3 dB |
| Pick-up pattern | Unidirectional |
| Speaker sensitivity | 108dB |
Connection type
| Connection |
Wireless USB-C Bluetooth |