Razer Edge Gaming Tablet and Kishi V2 Pro Controller
Motherboard
| Chipset | Qualcomm Snapdragon G3x Gen 1 |
Body
| Dimensions (mm) | 260x85x11 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Tablet only: 264 With controller attached: 401 |
Battery
| Battery capacity | 5000mAh |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6E |
Display
| Resolution | 2400x1080 |
| Display type | AMOLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 6.8-inch |
| Touch screen | Yes |
| Refresh rate | 144Hz |
Memory
| RAM | 6GB |
Camera
| Camera | Yes |
Features
| Special features |
Razer HyperSense Haptics 2 analog sticks 8 buttons 1 D-pad 2 triggers 2 bumpers 2 programmable buttons |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Razer Nexus app |
Sound
| Built-in speaker | Yes - 2-way speakers |
| Spatial audio | Yes |
General Feature
| External memory slot | Yes - MicroSD up to 2TB |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array |
| Front-facing camera resolution | 5MP |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB-C |
| Headphone jack | Yes - Via controller |