Razer Blade 16 Gaming Laptop (Windows 10)
General Features
| Cooling system |
NASBIS Insulating Sheets World’s Thinnest Exhaust Fins Honeywell PTM7958 Thermal Paste Dual 44-Blade fans Vapor-filled chamber Vacuum-sealed copper chamber |
Battery
| Battery type |
Built-in 95.2 WHr lithium-ion polymer Rechargeable |
| Charger Max Consumption Power | Up to 330W GaN |
Body
| Dimensions (mm) | 21.99x244x355 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 2.45 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 24 |
| Processor speed (GHz) | Up to 5.8 |
| Processor thread count | 32 |
| Model | Intel Core i9-14900HX 14th Gen |
Display
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Response time | 0.2ms |
| Refresh rate | 240Hz |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
| RAM | 32GB |
Features
| Built-in microphone | Yes - Dual Microphone Array |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Razer Snap Tap Per key RGB Powered by Razer Chroma N-Key rollover |
| Special features |
NVIDIA GPU Boost NVIDIA Optimus Technology NVIDIA Whisper Mode 2.0 NVIDIA CUDA 7424 cores Graphics Boost Clock - Up to 2280MHz VR Ready |
| Touchpad | Yes - Microsoft Precision Glass Touchpad |
Security
| Windows Hello | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| Spatial audio | Yes - THX |
Storage
| SD card reader | UHS-II SD card reader |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
1x Thunderbolt 4 USB-C 1x USB-C 3.2 Gen 2 3x USB-A 3.2 Gen 2 |
| HDMI port | Yes |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Quad High Definition |