Razer Blade 15 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 80 WHr |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Weight (kg) | 2.01 |
| Height (mm) | 17 |
| Width (mm) | 355 |
| Depth (mm) | 235 |
| Water resistant | No |
| Dust resistant | No |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| USB cable | Yes - 5 |
| USB type |
3x USB 3.2 Type-A 1x USB-C Thunderbolt 1x USB 3.2 Type-C |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
| HDMI | Yes |
Processor
| Model | Intel Core i7-12800H |
| CPU speed | 4.8GHz |
Display
| Resolution | 2560x1440 |
| Brightness | 320 nits |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | QHD |
| Refresh rate | 166Hz-244Hz |
| Screen type | LCD |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | Yes - SD |
Front camera
| HD video recording | 1080p Full HD |
| Number of cameras | 1 |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Audio | THX Spatial Audio |
| Backlight keyboard | Yes - RGB |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Fingerprint sensor | No |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti Laptop |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Smart Interaction
| Voice recognition | No |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - array |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |