Razer Blade 14 Gaming Laptop (Windows 10)
General Features
| Cooling system |
Dual fan Optimised Vapor-filled chamber |
Battery
| Battery type |
Built-in 68.1 WHr lithium-ion polymer Rechargeable |
| Charger Max Consumption Power | Up to 230W GaN |
Body
| Dimensions (mm) | 310.7x228x17.99 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.84 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor speed (GHz) | Up to 5.2 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD Ryzen 9 7940HS |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Response time | 3ms |
| Refresh rate | 240Hz |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
| RAM | 16GB |
Features
| Built-in microphone | Yes - Microphone Array |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Razer Snap Tap Per key RGB Powered by Razer Chroma N-Key rollover 1.0 mm travel Membrane Linear-feel 63 g +/- |
| Special features |
NVIDIA GPU Boost NVIDIA Whisper Mode 2.0 NVIDIA CUDA 3072 cores Graphics Boost Clock - Up to 2370MHz VR Ready RTX 4060 - 233 AI TOPS NVIDIA Resizable BAR 2nd Gen Ray Tracing Cores 3rd Gen Tensor Cores NVIDIA DLSS 3 |
| Touchpad | Yes - Microsoft Precision Glass Touchpad |
Security
| Windows Hello | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory type | 8GB GDDR6 VRAM |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Spatial audio | Yes - THX |
Dimensions
| Screen size | 14-inch |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
2x USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports 2x USB4 Type-C Ports |
| HDMI port | Yes |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Quad High Definition |