Razer BlackShark V2 X Wired Headset for Xbox
Body
| Dimensions (mm) | 165x200x100 (WxHxD) |
| Weight (g) | 240 |
Features
| Mute/Unmute function | Yes |
| Noise cancelling | Yes |
| Power cord length | 1.3m |
| Special features |
Razer HyperClear cardioid mic Razer TriForce |
| Wireless | No - wired |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
PC Mac PS4 Xbox |
Sound
| Noise isolation | Yes |
| Driver size (mm) | 50 |
| Frequency response | 12Hz to 28000Hz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
| Microphone pick-up pattern | Unidirectional |
| Noise reduction | 60dB |
| Sound output | Stereo |
| Spatial audio | Yes |
| Speaker sensitivity | 100dB |
| Surround sound | Windows Sonic surround sound |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |