Razer BlackShark V2 X USB
Body
| Dimensions (mm) | Inner earcup: 43x63 (WxH) |
| Weight (g) | 240 |
Features
| Built-in controls | On-earcup controls |
| Earpad type | Breathable memory foam cushions |
| Mute/Unmute function | Yes |
| Noise cancelling |
Passive Noise Isolation Advanced passive noise cancellation |
| Power cord length | 1.3m |
| Microphone | Yes - Razer HyperClear Cardioid |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Driver size (mm) | 50 |
| Driver unit | Razer TriForce |
| Frequency response |
Headphones: 12Hz to 28kHz Microphone: 100Hz to 10kHz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
| Microphone pick-up pattern | Unidirectional |
| Microphone sensitivity | -42dB V/Pa at 1kHz |
| Speaker sensitivity | 100dB at 1kHz |
| Surround sound |
Yes - 7.1 Surround sound Only available on Windows 10 64-bit |
Key Information
| Type | Over-ear |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB Type-A |