Razer BlackShark V2 HyperSpeed
Bluetooth
| Supported codecs | SBC |
Battery
| Battery life | Up to 70 hours |
Body
| Dimensions (mm) | Inner ear cup diameter: 42x62 (WxH) |
| Weight (g) | 280 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Wireless | Yes - 2.4GHz wireless dongle |
Features
| Earpad type | Breathable memory foam |
| Noise cancelling | Advanced Passive Noise Isolation |
| Microphone | Yes - Razer HyperClear Super Wideband |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Driver size (mm) | 50 |
| Frequency response |
Headphones: 12Hz to 28kHz Microphone: 100Hz to 10kHz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
| Microphone pick-up pattern | Unidirectional |
| Microphone sensitivity | -42 ± 3 dBV/PA, 1kHz |
| Spatial audio | Yes |
| Speaker sensitivity | 100dB |
| Volume Control | Volume up and down knob |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB-C |