Pioneer HDJ-CUE1BT DJ Headphones
Battery
| Battery life | Standby: Up to 30 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 154x190x80 (WxHxD) |
| Weight (g) | 250 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
Features
| Cord length (m) |
Coiled: 1.2 Extended: 1.8 |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 2000mW |
Sound
| Driver size (mm) | 40mm dome type |
| Frequency range | 5Hz-30kHz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
| Sound pressure level (SPL) | 104dB |
| Audio Codec/s |
SBC AAC |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB Type-C |