Philips Hue Wired Video Doorbell
Environmental
| Operational temperature | -20°C to 45°C |
Body
| Dimensions (mm) | 42x134x33 (WxHxD) |
| Weatherproof | Yes |
| Weight (kg) | 0.14 |
| Dust resistant | Yes - IP54 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Sensors
| Motion sensor | Yes |
| Sensors | Day and night sensor |
Camera
| Camera type | Front-facing |
| Number of cameras | 1 |
| Resolution | 2K QHD |
Features
| Alarm | Yes |
| Field of view | 180° |
| Night vision | Yes |
| Splashproof | Yes |
| Adjustable angle | Wide angle view |
| Audio | Two-way audio |
| Motion detection | People & object detection |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue App |
| Compatibility |
Phillips Hue lights Effects Google Home |
| Compatible OS |
iOS 16 Android 10.0 |
Power
| Power supply | 12-24V |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |