Philips Hue White GU10
Environmental
| Operational humidity | 5% to 95% (non-condensing) |
| Operational temperature | -20°C to 45°C |
Body
| Dimensions (mm) | 50x54 (WxH) |
| Weight (g) | 51 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Features
| Dimmable | Yes |
| Form factor | GU10 |
| General features |
Colour rendering index (CRI): ≥80 Compatible with effects feature Switch cycles: 50,000 Colour temperature: 2700K Light output: Soft white light Lumen output: 400lm Software upgradable Instant 100% light output Nominal lifetime: 15,000 hours |
| Voice controls | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Compatibility |
Samsung SmartThings Apple HomeKit Hue Bridge Matter IFTTT Klikaanklikuit Sonos |
| Compatible OS |
iOS 16 or later Android 10.0 and above |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant Microsoft Cortana |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply | 220V-240V |
| Wattage | 50W |
| Power consumption |
Typical: 5.2W Standby: 0.5W |