Philips Hue White and Colour Ambiance Smart Spotlight GU10
The Bulb
| Colour temperature | 2000-6500K |
| Lifetime |
Nominal: 15000 hours Switch cycles: 50000 |
| Light output | White and colour light |
| Lumen output | Up to 350 lumens at 4000K |
| Software upgradable | Yes |
| Start up | Instant 100% light output |
Environmental
| Operational humidity |
5% |
| Operational temperature | -20°C to 45°C |
Body
| Dimensions (mm) | 50x58 (WxH) |
| Weight (g) | 51 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Features
| Colour | Hue White and Colour Ambiance |
| Control | Yes - app or voice |
| Dimmable | Yes - with the Hue app and switches |
| Form factor | GU10 |
| General features |
Colour rendering index: ≥80 Power factor: 0.8 Deep dimmable LED bulb technology Compatible with Effects feature Max. number of accessories: 12 (with Hue Bridge) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Voice controls | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Compatibility |
IFTTT Matter Sonos Hue Bridge Klikaanklikuit Apple HomeKit Google Home |
| Compatible OS |
iOS 16 or later Android 10.0 and above |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant Microsoft Cortana |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Voltage | 220V-240V |
| Power consumption |
Typical: 5.7W Standby: 0.5W |