Philips Hue White and Colour Ambiance A60-E27
The Bulb
| Colour temperature | 1000-20000K |
| Lifetime |
Nominal: 25000 hours Switch cycles: 50000 |
| Light output | White and colour light |
| Lumen output | Up to 1100 lumens |
| Software upgradable | Yes |
| Start up | Instant 100% light output |
Body
| Dimensions (mm) | 60x112x60 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 0.1 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Features
| Dimmable | Yes |
| General features | Colour rendering index (CRI): ≥80 |
| Special features |
LED integrated Chromasync precision colour |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Compatibility |
Amazon Alexa Apple Home Google Home Apple HomeKit IFTTT Klikaanklikuit Matter Samsung SmartThings Sonos Hue Bridge |
| Compatible OS |
iOS 16 or later Android 10.0 and above |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant Microsoft Cortana Samsung SmartThings |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V |
| Wattage | 75W |
| Power consumption |
Typical: 8.1W Standby: 0.1W |
Energy Performance
| Energy efficiency class | D |