Philips Hue White Ambiance A60-B22
The Bulb
| Colour temperature | 2200K-4500K |
| Fitting | B22 |
| Form factor | A60 |
| Lifetime | Nominal - 15000 hours |
| Light output | Warm to cool white light |
| Lumen output | 550lm |
| Software upgradable | Yes |
| Start up | Instant 100% light output |
Environmental
| Operational humidity | 5% to 95% |
| Operational temperature | -20°C to 45°C |
Body
| Dimensions (mm) | 60x114 (WxH) |
| Weight (g) | 40 |
Connectivity
| Communication protocol |
Bluetooth Zigbee |
Features
| Dimmable | Yes |
| General features | Colour rendering index (CRI) - ≥80 |
| Voice controls | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue App |
| Compatible OS |
iOS 16 or later Android 10 and above |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant Apple HomeKit Microsoft Cortana |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Wattage | 7W |