Philips Hue Tap dial switch
The Switch
| Frequency band | 2400-2483.5MHz |
| Lifetime |
50000 clicks 12000 turns |
| Wall plate depth | 6mm |
| Wall plate height | 80mm |
| Wall plate width | 80mm |
Body
| Dimensions (mm) | 20x60x60 (HxLxW) |
| Waterproof | Yes - IP20 |
| Weight (g) | 70 |
Features
| Portable | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Operation
| Operating humidity | 0%-80% |
| Operating temperature | 0°C-40°C |