Philips Hue Solo lightstrip 5 metre
The Bulb
| Lifetime | Nominal - 25000 hours |
| Lumen output | 1700 |
Body
| Dimensions (mm) | 14x4.5x5000 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 0.45 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Features
| Dimmable | Yes |
| IP control | IP20 (Finger-protected) |
| Special features |
Colour changing (LED) Cut-ability Colour rendering index (CRI): >80 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Compatibility |
Hue Bridge Apple HomeKit Google Home Samsung SmartThings Matter IFTTT |
| Compatible OS | iOS 16 or later |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Sonos |
Power
| Plug type | Type G |
| Power | 20W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V |
| Wattage | 14W |
| Power consumption | Standy: 0.5W |