Philips Hue Play Lightbar
Projector
| Brightness (LED Lumens) | 500 lumens |
| Light source type | LED |
Body
| Dimensions (mm) | 44x36x253 (WxHxL) |
| Weight (g) | 420 |
Platform
| Software version |
Android iOS |
Features
| Illumination | 16 million colours |
| Dimmable | Yes |
| General features | Colour temperature: 2000-6500K |
| Special features |
Music sync Expandable Timer function |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Alexa Google Assistant |
Power
| Wattage | 13.2W |
| Wattage | 6.6W |