Philips Hue Lightstrip Plus 1 Metre Extension
The Bulb
| Lifetime | 25000 hours |
| Lumen output |
2700K: 570lm 4000K: 1030lm |
Lightbulb
| Type | Integrated LED |
Body
| Dimensions (mm) | 5.5x14.5x1000 (HxWxL) |
| Weight (g) | 53 |
Features
| Dimmable | Yes - with Hue app and switches |
| General features |
Colour temperature: Up to 6500K Colour rendering index (CRI): >80 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatible OS | Philips Hue App |
Power
| Voltage | AC 220-240V |
| Wattage | Lightbulb: 20W |
| Power consumption |
Standby: 0.5W On mode: 11.5W |
Operation
| Operating humidity | 5%-95% |
| Operating temperature | -20°C-45°C |