Philips Hue Festavia String Lights 250 LEDs
The Bulb
| Input voltage | 24V |
| Lifetime | 15,000 hours |
Environmental
| Operational humidity | Suitable for indoor and outdoor use |
| Operational temperature | -20°C to 40°C |
Body
| Dimensions (cm) | String light length: 2000 |
| Dimensions (mm) | LED diameter: 5 |
| Weight (kg) | 1.16 |
Features
| Cable length (m) | 4.4 |
| Dimmable | Yes |
| General features |
Colour changing LED integrated |
| Weather resistant | IP54 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Siri Google Assistant |
Power
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | 30W adapter |
| Power supply | 220–240V, 50-60Hz |
| Wattage | 14W |