Philips Hue Festavia Smart 250 Multicolour LED String Light
The Bulb
| Colour temperature | 2000-6500K |
| Input voltage | 24V |
| Lifetime | Nominal - 15000 hours |
| Lumen output | 1200 |
Environmental
| Operational temperature | -20°C to 40°C |
Body
| Dimensions (mm) | 20x2000 (WxL) |
| Weight (kg) | 1.16 |
| Water resistant | Yes - IP54 |
| Dust resistant | Yes - IP54 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Features
| Surge Protection | Yes - Class III |
| Dimmable | Yes |
| IP control | IP20 (Finger-protected) |
| Special features |
Color changing (LED) LED integrated 250 light sources |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Compatibility | Hue Bridge |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant Siri |
Power
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V 50/60Hz |
| Wattage | 14W |