Philips Hue Festavia Globe
The Bulb
| Colour temperature | 1000-20000K |
| Input voltage | 100-125V |
| Lifetime | Nominal - 25000 hours |
| Lumen output |
4000K: 800lm 2700K: 800lm Bulb: 50lm |
Environmental
| Operational humidity | 5% to 75% (non condensing) |
| Operational temperature | -20°C to 45°C |
Body
| Dimensions (mm) | 58x97x2100 (WxHxL) |
| Waterproof | Yes - IP65 |
| Weatherproof | Yes |
| Weight (kg) | 1.95 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Features
| Colour |
Hue White and Colour Ambiance Full-spectrum light |
| Surge Protection | Yes - Class III |
| Dimmable | Yes |
| Special features |
Color changing LED Integrated LED Chromasync technology 16 light sources |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Compatibility | Hue Bridge |
| Compatible OS |
iOS 16 or later Android 10.0 and above |
Power
| Output wattage (W) | 30W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-130V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 13.7W Standby: 0.5W |