Philips Hue Essential Smart LED Lightstrip 5m
The Bulb
| Lifetime | 25000 hours |
| Lumen output | 1700 |
Body
| Dimensions (mm) | 14x4.5x5000 (WxHxD) |
| Weight (g) | 450 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Features
| Dimmable | Yes |
| General features |
Colour rendering index: 80 IP20 resistant Cuttable |
| Power cord length | 1.5m |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Compatibility | Hue Bridge |
| Compatible OS |
iOS Android |
| Smart assistant compatibility |
Alexa Google Assistant |
Power
| Power | 20W |
| Power supply | AC 220-240V |
| Power consumption | Standby: 0.5W |