Philips Hue Dimmer switch
The Switch
| Batteries included | 1x CR2450 |
| Frequency band | 2400 - 2483.5 MHz |
| Lifetime | 50,000 clicks |
| Max. lights per switch | 10 if not linked to Hue bridge |
| Minimal battery lifetime | 36 months |
| Minimal range indoor | 500" |
| Software upgradeable | When connected to Hue bridge |
| Switch depth | 11mm |
| Switch height | 92mm |
| Switch width | 35mm |
| Wall plate depth | 14mm |
| Wall plate height | 115mm |
| Wall plate width | 70mm |
| Weight including wall plate | 67g |
| Weight of switch | 37g |
| Zigbee Light link | Protocol IEEE 802.15.4 |
Environmental
| Operational humidity | 5%<H<95% (non condensing) |
| Operational temperature | -10°C to 45°C |
Warranty
| Device warranty | 12 months |