Philips Hue Bridge Pro
Body
| Dimensions (mm) | 92.3x26x92.3 (WxHxD) |
| Durability | Nominal lifetime: 25000 hours |
| Weight (kg) | 0.21 |
Connectivity
| Frequency band | 2400 to 2483.5MHz |
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
Sensors
| Motion sensor | MotionAware |
Features
| Mountable |
Desktop Wall |
| Processor | Hue Chip Pro |
| SmartThings compatible | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Compatibility |
Lights: 150+ Accessories: 50+ Scenes: 500 Effects Hue Sync Apple HomeKit |
| Compatible OS |
iOS 16 Android 10.0 |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Amperage | 1A |
| Power consumption (standby) | 0.1W |
| Voltage | 5V |
| Power consumption | AC 100-240V 50-60Hz |