Philips Evnia 8000 49-inch OLED Gaming Monitor
Body
| Adjustable height | 120mm |
| Dimensions (mm) |
With stand: 1195x544x359 (WxHxD) Without stand: 1195x369x181 (WxHxD) |
| Swivel range | ±20º |
| Tilt range | -5º~15º |
| Weight (kg) |
With stand: 13.9 Without stand: 10.8 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness |
Minimum: 250 nits Maximum: 1000 nits |
| Colour gamut |
NTSC 127.4% sRGB 153.1% Adobe RGB 125.2% DCI-P3: 99% |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | 1,500,000:1 |
| Display type | QD OLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 5K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | DisplayHDR True Black 400 |
| Pixel pitch (mm) | 0.233x0.233 |
| Pixels per " | 108.77 |
| Response time | 0.03ms (GTG) |
| Screen curvature | 1800R |
| Screen size | 48.9-inches |
| Viewing angle | 178º |
| Screen resolution | 5120x1440 |
| Aspect ratio | 32:9 |
| Refresh rate | Up to 240Hz |
| Screen type | Curved |
Features
| FreeSync | Premium Pro |
| Multi view | Up to 2 videos |
| G-Sync | Yes |
| OSD language | 21 languages |
| Game mode | SmartImage |
Ambilight
| Ambilight version | Ambiglow 3 sided |
Security
| Kensington lock | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
LowBlue Mode Flicker-free Low Input Lag EasyRead Windows Dynamic Lighting |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 163.35W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| DTS | Yes |
| Sound output | 4x 7.5W |
| Tweeter | Yes - 2 |
| Woofer | Yes - 2 |
Video
| Contrast |
SmartContrast Mega Infinity DCR |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes - 2 |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes |
| USB port |
4x USB Type-A 1x USB Type-B 1x USB Type-C |
Operation
| Operating temperature | 0ºC-40ºC |