Philips Evnia 8000 42-inch OLED Gaming Monitor
Body
| Adjustable height | 120mm |
| Dimensions (mm) |
With stand: 932x689x359 (WxHxD) Without stand: 932x535x79 (WxHxD) |
| Swivel range | ±20º |
| Tilt range | -5º~15º |
| Weight (kg) |
With stand: 17.3 Without stand: 13.8 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness |
Peak: 450 nits Normal: 135 nits |
| Colour gamut |
NTSC 110.3% sRGB 131.3% Adobe RGB 93.6 DCI-P3: 98.5% |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | 1,500,000:1 |
| Display type | OLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 supported |
| Pixel pitch (mm) | 0.2395x0.2395 |
| Pixels per " | 106.06 |
| Response time | 0.1ms (GTG) |
| Screen size | 41.5-inches |
| Viewing angle | 178º |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 138Hz |
| Screen type | Flat |
Features
| FreeSync | Premium |
| Multi view | Up to 2 videos |
| OSD language | 21 languages |
| Game mode | SmartImage |
Ambilight
| Ambilight version | Ambiglow 3 sided |
Security
| Kensington lock | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
LowBlue Mode Flicker-free Low Input Lag EasyRead Windows Dynamic Lighting |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power supply | 100-240 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 69.6W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| DTS | Yes |
| Sound output | 2x 10W |
Video
| Wide Colour Gamut | Ultra Wide-Colour Technology |
| Contrast |
SmartContrast Mega Infinity DCR |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes - 2 |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| USB port |
4x USB Type-A 1x USB Type-B 1x USB Type-C |
Operation
| Operating temperature | 0ºC-40ºC |