Philips Evnia 34M1C5500VA 34-inch WQHD Curved Gaming Monitor
Body
| Adjustable height | 130mm |
| Dimensions (mm) |
With stand: 808x618x308 (WxHxD) Without stand: 808x366x107 (WxHxD) |
| Swivel range | ±45º |
| Tilt range | -5º/20º |
| Weight (kg) |
With stand: 8.56 Without stand: 7.05 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300cd/m² |
| Colour gamut |
NTSC 100% sRGB 120.7% |
| Colours | 16.7 M (8 bit) |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| Display type | WQHD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Panel type | VA LCD |
| Pixel pitch (mm) | 0.23175x0.23175 |
| Pixels per " | 109.68 |
| Response time | 4ms (GTG) |
| Screen size | 34-inches |
| Viewing angle | 178º/178º |
| Screen resolution | 3440x1440 |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Refresh rate | 165Hz |
| Screen type | Curved |
Features
| FreeSync | Premium |
| Multi view |
PIP/PBP mode 2x devices |
| OSD language | 21 languages |
Security
| Kensington lock | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
DDC/CI Mac OS X sRGB Windows 7 or later |
Power
| Power consumption (on mode) | 31.3W |
| Energy efficiency class | F |
| Power consumption (off mode) | 0.3W |
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power supply | 100-240V 50-60Hz |
Sound
| Built-in speaker | 2x 5W |
Video
| Contrast |
SmartContrast Mega Infinity DCR |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes |
| Display port | Yes - 2 |
| USB port |
2x USB-A 1x USB-B |
Operation
| Operating temperature | 0ºC to 40ºC |