Philips Essential GU10
The Bulb
| Colour temperature | 2200-6500K |
| Fitting | GU10 |
| Input voltage | 220-240V |
| Lifetime | Nominal - 15,000 hours |
| Light output |
16 million colours White and colour light |
| Lumen output | At 2700K and 4000K: 345lm |
| Software upgradable | Yes |
| Start up | Instant 100% light output |
Environmental
| Operational humidity | 5% to 95% (non-condensing) |
| Operational temperature | -20°C to 45°C |
Body
| Dimensions (mm) | 50x55 (WxH) |
| Weight (g) | 50 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Features
| Control | Yes - app or voice |
| Dimmable | Yes - 2% brightness |
| General features |
Colour rendering index (CRI): ≥80 Compatible with effects feature Colour changing (LED) LED lamp(s) included Hue Bridge Beam angle: 90° |
| IP control | IP20 (Finger-protected) |
| Voice controls | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Philips Hue |
| Compatible OS |
iOS 16 or later Android 10.0 and above |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant Apple HomeKit Microsoft Cortana Samsung SmartThings |
Power
| Wattage | 50W |
| Power consumption |
Typical: 4.7W Standby: 0.5W |
Energy Performance
| Energy efficiency class | F |