Optoma UHD38x Projector
Projector
| Horizontal scan rate | 31 to 135Khz |
| Horizontal scan rate | 31Khz to 135Khz |
| Image throw distance | 1.21m to 9.9m |
| Image throw ratio | 1.5:1 to 1.66:1 |
| Light source life (hours) |
Bright: 4000 Dynamic: 15000 Eco: 10000 |
| Light source type |
Lamp 240W |
| Projection offset | 105% |
| Vertical scan rate | 24Hz to 120Hz |
Environmental
| Operational humidity | Max: 85% |
| Operational temperature | 5°C to 40°C |
Body
| Altitude resistant | Max: 3000M |
| Dimensions (mm) | 315x270x118 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 3.98 |
Processor
| Processor | DLP |
Display
| Backlight technology | Yes - Remote |
| Brightness | 4000 lumens |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Yes |
| Screen size | 0.84m to 7.62m |
| Aspect ratio |
Native: 16:9 Compatible: 4:3 |
| Refresh rate | 240Hz |
Features
| Features |
Keystone correction - Vertical: +/-40° Horizontal: +/-40° Uniformity: 80% Input lag: 4.2ms |
| Remote control | Yes |
| OSD language |
9 languages: English French German Italian Japanese Portuguese Russian Chinese (simplified) Spanish |
Security
| Security features |
Security bar Password protected interface |
| Kensington lock | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatible devices |
PC - UHD WQHD WUXGA FHD UXGA SXGA WXGA HD XGA SVGA VGA Mac |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 100 - 240V 50 - 60Hz |
| Power consumption |
Max: 305W Min: 220W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes - Integrated |
| Sound output (RMS) | 10W |
Video
| HDR (high dynamic range) | Yes |
Performance
| Noise level | 26-28dB |
Interfaces/Ports
| Audio out | Yes |
| HDMI port | 2x HDMI |
| USB port | 1x USB |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD |
4K Ultra HD 1080p |
| Compatibility |
2D - 480i/p 576i/p 720p (50/60Hz) 1080i (50/60Hz) 1080p (50/60Hz) 2160p (50/60Hz) 3D - Frame-pack: 1080p24 720p 50/60 Full 3D |
| Maximum resolution | 3840x2160 |