Optoma HD29HST Projector
Projector
| Horizontal scan rate | 15.38 to 91.15Khz |
| Image throw distance | 0.4m to 3.4m |
| Image throw ratio | 0.49:1 |
| Light source life (hours) |
Bright: 4000 Dynamic: 12000 Eco: 10000 Eco+: 15000 |
| Light source type |
Lamp 240W |
| Projection offset | 116% |
| Vertical scan rate | 50Hz to 85Hz (120Hz for 3D) |
Environmental
| Operational humidity | Max: 85% |
| Operational temperature | 5°C to 40°C |
Body
| Altitude resistant | Max: 3000M |
| Dimensions (mm) | 316x244x108 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 3.39 |
Processor
| Processor | DLP |
Display
| Brightness | 4000 lumens |
| Contrast ratio | 50000:1 |
| Screen size | 0.92m to 7.82m |
| Aspect ratio |
Native: 16:9 Compatible: 4:3 |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| Features |
Keystone correction - Vertical: +/-40° Uniformity: 70% |
| Remote control | Yes |
| OSD language |
25 languages - Arabic Czech Danish Dutch English Farsi Finnish French German Greek Hungarian Indonesian Italian Japanese Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Chinese (simplified) Spanish Swedish Chinese (traditional) Turkish Vietnamese |
Security
| Security features |
Security bar Password protected interface |
| Kensington lock | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatible devices |
PC - UHD WQHD WUXGA FHD UXGA SXGA WXGA HD XGA SVGA VGA Mac |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50-60Hz |
| Power consumption |
Max: 285W Min: 200W Standby: <0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes - Integrated |
| Sound output (RMS) | 10W |
Video
| HDR (high dynamic range) | Yes |
Performance
| Noise level | 26-28dB |
Interfaces/Ports
| Audio out | Yes |
| HDMI port | 2x HDMI |
| USB port | 1x USB-A |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Compatibility |
2D - NTSC M/J, 3.58MHz 4.43MHz PAL B/D/G/H/I/M/N 4.43MHz SECAM B/D/G/K/K1/L 4.25/4.4MHz 480i/p 576i/p 720p (50/60Hz) 1080i (50/60Hz) 1080p (50/60Hz) 3D - Side-by-Side: 1080i 50/60 720p50 / 60 Frame-pack: 1080p24 720p50 / 60 Over-Under: 1080p24, 720p 50/60 Full 3D |
| Maximum resolution | 1920x1080 |