Nothing Headphone 1
Bluetooth
| Supported codecs |
AAC SBC LDAC |
Audio
| Frequency response | 20Hz - 40kHz |
Design
| Control type |
Button Roller |
Battery
| Battery life | Up to 80 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Charging time (hrs) | 2 |
| Music play (hours) |
LDAC: ANC off: 54 ANC on: 30 AAC: ANC off: 80 ANC on: 35 |
| Talk time |
ANC off: 53 hours ANC on: 37 hours |
| Fast charge |
ANC off: 5 minutes of charge = 5 hours of playback time ANC on: 5 minutes of charge = 2.4 hours of playback time |
| Battery capacity | 1040mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 78x173.85x189.25 (WxHxD) |
| Weight (g) | 329 |
| Water resistant | Yes - IP52 |
| Dust resistant | Yes - IP52 |
Connectivity
| System requirements for connected devices |
Android version: 5.1 and above iOS version: 13 and above |
| Fast pairing |
Google Fast Pair Microsoft Swift Pair |
| Maximum range | 10m |
| Multipoint connection | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Charging indicator | Yes |
| Adaptive noise cancellation | Real-time adaptive |
| Assistance button |
Press: Channel Hop Hold: Smart Assistant |
| Power indicator light | Yes |
| Special features |
On-Head detection Low Lag mode Transparency mode 4 Mic ENC architecture for calls |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Nothing X app |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Noise isolation | Up to 42dB |
| Driver size (mm) | 40 |
| Frequency range | 2000Hz |
| Impedance (Ohms) | 16 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 6 |
Interfaces/Ports
| USB port | Type-C |