Nokia 1 Plus
Physical specifications
| Dimensions | 145 x 70.4 x 8.6 mm |
| Weight | 140 g |
Screen and keys
| Screen type | IPS LCD touch screen, 16 million colours |
| Display size | 5.45 inches |
| Resolution | 480 x 960 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | 8 MP |
| Front camera | 5 MP |
| Video recorder | 720p@30fps |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | Yes |
| Speaker | Yes |
SIM
| SIM type | Dual Nano SIM |
Processor
| Chipset | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
Memory
| Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Memory card slot | Up to 128 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, microUSB |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 9.0 Pie (Go edition) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |