Nintendo Switch 2
Battery
| Battery life | Up to 6.5 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery capacity | 5220mAh |
Body
| Dimensions (mm) | With controllers: 114.3x271.48x13.97 (HxWxD) |
| Weight (g) | 399.2 |
Processor
| CPU | Custom NVIDIA processor |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Colour gamut | Wide |
| Frame rate | Supports 120fps |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Screen size | 7.9-inch |
| Touch screen | Yes |
| Display type | LCD |
| Display modes |
TV mode Tabletop mode Handheld mode |
Sensors
| Gyroscope | Yes |
| Sensors | Brightness sensor |
| Accelerometer | Yes |
Features
| Online gaming facility | Yes |
| Noise cancelling |
Yes: Noise cancellation Echo cancellation Auto gain control |
| Variable refresh rate (VRR) | Up to 120Hz |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Nintendo Switch and Nintendo Switch 2 game cards |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - Stereo |
Key Information
| Media type | Cartridge |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | Yes |
| USB port | 2x USB-C ports |
Storage/Memory
| Hard drive capacity | 256GB |
| Expandable storage | microSD Express cards only |
Compatible accessories
| Controllers included | Left and right Joy-Con 2 controllers |
Operation
| Operating temperature | 5°C to 35°C |