Motorola Moto G7 POWER
Physical specifications
| Dimensions | 159.4 x 76 x 9.3 mm |
| Weight | 193 g |
Screen and keys
| Screen type | LTPS IPS LCD touch screen, 16 million colours |
| Display size | 6.2 inches |
| Resolution | 720 x 1570 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | 12 MP, f2.0 |
| Front camera | 12 MP, f2.0 |
| Video recorder | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | Yes |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | Dual Nano SIM |
Processor
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
Memory
| Storage | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Memory card slot | Up to 512 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, USB-C |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n, 2.4 GHz |
| WiFi 7 | No |
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| 4G calling | Yes |
| Wi-Fi calling | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 9.0 (Pie) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face recognition | 2D face recognition |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |