MobiWire Oneida
Physical specifications
| Dimensions | 132.8 x 58.6 x 12.6 mm |
| Weight | 111.6 g |
Screen and keys
| Screen type | TFT screen, 256,000 colours |
| Display size | 2.8 inches |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Physical keypad | Yes |
Picture, video and sound
| Main camera | 1.92 MP |
| Front camera | 0.31 MP |
| Video recorder | Yes |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | Yes |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | Micro SIM |
Processor
| Chipset | Mediatek MT6739W |
| CPU | 1300.0 MHz (4-core) |
| GPU | N/A |
Memory
| Storage | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Memory card slot | Up to 128 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, microUSB |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0 |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n, 2.4 GHz |
| WiFi 7 | No |
| NFC | No |
| GPS | No |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Sensors
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Proprietary |
Tethering
| USB | No |
| Wi-Fi hotspot | No |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |