Microsoft Xbox Series S
Body
| Weight (kg) | 1.93 |
| Height (mm) | 275 |
| Width (mm) | 151 |
| Depth (mm) | 65 |
Processor
| CPU | Custom AMD Zen 2 (octa-core @ 3.6 GHz) |
| GPU | Custom AMD RDNA 2 (4 teraflops, 20 CUs @ 1.565 GHz) |
Connectivity
| USB | USB 3.1 (x3) |
| WiFi | 802.11ac dual band |
| Ethernet | Yes |
| HDMI | HDMI 2.1 (x1) |
Features
| Disc drive | No |
| Online gaming facility | Yes |
Power
| Power source | Mains only |
Sound
| Dolby |
Dolby Digital 5.1 Dolby TrueHD with Atmos |
| DTS codec | DTS 5.1 |
Video
| Gaming resolution | 1440p |
| Performance (fps) | Up to 120fps |
Key Information
| Media type | Digital only |
Storage/Memory
| Hard drive capacity | 512GB Custom NVME SSD |
| Memory bandwidth |
8GB @ 224 GB/s 2GB @ 56 GB/s |
| RAM | 10GB GDDR6 128 bit-wide bus |
| Expandable storage |
Supports 1TB Seagate Expansion Cards for Xbox Series X|S Supports USB 3.1 external HDD |
Compatible accessories
| Controllers included | 1 wireless |