Microsoft Surface Studio Laptop (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 18 hours |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Dimensions (mm) | 18.9x323.3x228.3 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.82 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 (802.11ax enabled) |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core i7 - 11370H |
| CPU speed | 2.3GHz to 4.8GHz |
Display
| Resolution | 2400x1600 |
| Contrast ratio | 1500:1 |
| Multi-touch | Yes - 10-point |
| Size (") | 14.4 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | PixelSense |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Magnetometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Magnetometer | Yes |
Memory
| RAM | Up to 32GB |
| Card slot | No |
Camera
| HD video recording | Yes - 1080p |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dolby digital | Yes - Atmos |
| Microphone | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 2TB SSD |
Interfaces/Ports
| USB port | 2x USB 4.0 with Thunderbolt 4 |
| Headphone jack | Yes |