Microsoft Surface Pro Laptop C8 (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 16 hours |
| Battery type |
2-cell Lithium-ion |
| Fast charge | Yes |
| Battery capacity | 38Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 190x7.8x274 (WxHxD) |
| Weight (g) | 686 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU speed (TOPS) | 45 |
| Processor core count | 8 |
| Model | Snapdragon X Plus |
| CPU speed | Up to 3.4GHz |
Display
| Resolution | 2196x1464 |
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut |
Enhanced sRGB |
| Contrast ratio | 1200:1 |
| Display features |
Adaptive colour Adaptive contrast |
| Display features | Low Blue Light |
| Size (") | 12 |
| Touch screen | Yes - PixelSense |
| Display type | LCD |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Refresh rate | Up to 90Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | Yes |
Sensors
| Magnetometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Memory
| Memory type | LPDDR5x |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | Surface Studio Camera |
| Main camera resolution (MP) | 10 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1080p |
Features
| AI features |
Copilot+ Recall |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Stylus pen | Surface Slim Pen |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features | Microsoft Pluton TPM 2.0 |
| Webcam privacy cover | Yes |
| Windows Hello | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Qualcomm Adreno GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Surface Pro 12-inch Keyboard |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Sound output | 2W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 256GB/512GB/1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes- dual |
| Built-in speakers | Yes - dual stereo |
Interfaces/Ports
| USB port | 2x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |