Microsoft Surface Pro 11 (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 14 hours |
| Battery type | 4-cell lithium-ion |
| Battery capacity | 48WHrs/53WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 209x9.3x287 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 0.89 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| SIM type | NanoSIM |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon NPU |
| NPU speed (TOPS) | Up to 45 |
| Processor core count |
Qualcomm Snapdragon X Plus: 10 Qualcomm Snapdragon X Elite: 12 |
| Model |
Qualcomm Snapdragon X Plus Qualcomm Snapdragon X Elite |
Display
| Resolution | 2880x1920 |
| Brightness |
SDR: 600 nits HDRvi: 900 nits |
| Colour gamut | sRGB and Vivid |
| Colours |
Auto colour management Individually colour-calibrated display |
| Contrast ratio | Up to 1M:1 (model dependent) |
| Dolby | Dolby Vision IQ |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Pixels per " | Up to 267 |
| Size (") | 13 |
| Touch screen | Yes |
| Display type |
Qualcomm Snapdragon X Plus: PixelSense Flow LCD Qualcomm Snapdragon X Elite: PixelSense Flow OLED |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Magnetometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| RAM | 16GB/32GB/64GB |
| Speed | LPDDR5x |
Camera
| Camera | Surface Studio Camera |
| Camera type | Integrated webcam |
| Editing features | Windows Studio Effects |
| Number of cameras | 2 |
| Resolution | 4K |
| Video recording | Yes |
Front camera
| Resolution (pixels) | 1440p Quad HD |
| Field of vision (FOV) | Ultra-wide |
Rear camera
| Resolution (max MP) | 10 |
Features
| Adaptive picture | Adaptive colour and contrast |
| AI features | Windows Copilot+ |
| Document viewer | Yes |
| Form factor | 2-in-1 |
| Keyboard type | Surface Pro Keyboard with Slim Pen storage |
| Music player | Yes |
| Stand | 165-degree fluid kickstand |
| Stylus pen | Slim Pen |
| Touchpad | Yes |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recording | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Dual Studio Mics with voice focus |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Tamper protection | Microsoft Pluton TPM 2.0 |
Graphics card
| Model | Qualcomm Adreno GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 39W |
| Speaker output |
2x 2W Total: 4W |
Sound
| Stereo audio output | Yes |
| Audio details | Omnisonic speakers |
| Dolby Atmos | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 256GB/512GB/1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Device ports |
1x Surface Connect port 1x Surface Pro Keyboard port |
| USB port | 2x USB-C |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Ultra HD |