Microsoft Surface Laptop (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 14.5 hours of video playback |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Height (mm) | 308.1 |
| Width (mm) | 223.27 |
| Depth (mm) | 14.48 |
| Weight (g) |
i5: 1,252 i7: 1,283 |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.0 LE |
| USB cable | Yes |
| USB type | 3.0 |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Model | 7th Generation Intel Core |
Display
| Resolution | 2256x1504 |
| Size (") | 13.5-inch |
| Display type | PixelSense |
| Aspect ratio | 3:2 |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 10 in S mode |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| RAM | 4GB/8GB/16GB |
| Device memory | 128GB/256GB/512GB/1TB |
| Card slot | N/A |
| Card max size | N/A |
Camera
| HD video recording | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Secondary camera | N/A |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recording | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
Graphics card
| Model |
i5: Intel HD 620 i7: Intel Iris Plus Graphics 640 |
Warranty
| Device warranty | 12 months |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Stereo |
| Built-in speakers | Yes - Omnisonic with Dolby Audio Premium |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |