Microsoft Surface Laptop Go 3 (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 15 hours |
| Removable battery | No |
| Power saving | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | 206.2x278.2x15.7 (DxWxH) |
| Weight (kg) | 1.13 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | 12th Gen Intel Core i5-1235U |
| CPU speed | Up to 4.4GHz |
Display
| Resolution | 1536x1024 |
| Response time | 60ms |
| Size (") | 12.4 |
| Touch screen | Yes - PixelSense |
| Viewing angle | 170° |
| Display type |
LCD Full HD |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB/16GB |
| Card slot | SD |
Camera
| Camera type |
720p 30fps |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Special features |
AI-powered super search |
| Touchpad | Yes - Multi Touch |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes - on power button |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply |
Rechargeable battery 6-Cell |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2x 2W |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| USB port |
1x USB Type-A 1x USB Type-C |
| Headphone jack | Yes |