Microsoft Surface Laptop Go 2 (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 13.5 hours of typical device usage |
| Removable battery | No |
| Power saving | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | 206.2x278.2x15.7 (HxWxD) |
| Weight (g) | 1127 |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| USB type |
1x Type-A 1x Type-C |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Model | Quad Core 11th Gen Intel Core i5 – 1135G7 processor |
Display
| Resolution | 1536x1024 |
| Multi-touch | Yes |
| Size (") | 12.4 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | PixelSense |
| Aspect ratio | 3:2 |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| RAM | 4GB/8GB LPDDR4x |
| Device memory | 128GB/256GB |
| Card slot | N/A |
Camera
| HD video recording | Yes - 720p |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Secondary camera | N/A |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dolby digital | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recording | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes - (i5/4GB/128GB does not include a Fingerprint Power button) |
Graphics card
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 12 months |
Flash
| Flash type | N/A |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |