Microsoft Surface Laptop C8 (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 23 hours |
| Battery capacity | 50Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 214.14x15.6x285.65 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.22 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU speed (TOPS) | 45 |
| Processor core count | 8 |
| Model | Snapdragon X Plus |
Display
| Resolution | 1920x1280 |
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut | sRGB |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Screen size | 13-inch |
| Touch screen | Yes - PixelSense |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Sensors
| Sensors | Ambient color sensor |
Memory
| Memory type | LPDDR5x |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | Surface Studio HD |
| Resolution | 1080p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes - Precision |
| Microphone |
Dual studio Enhanced voice focus |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features | Microsoft Pluton TPM 2.0 |
| Windows Hello | Yes |
Graphics card
| Model | Qualcomm Adreno GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Audio details | Omnisonic speakers with Dolby Audio |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 256GB/512GB |
Interfaces/Ports
| USB port |
2x USB 3.2 Type-C 1x USB 3.1 Type-A |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |