Microsoft Surface Laptop C12 (Windows 10)
Battery
| Battery type | 6-cell |
| Charge time | 80% in 1 hour |
| Battery capacity | 5806mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 239x18.29x329 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.66 |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Snapdragon X Elite |
| CPU speed | 4GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
Display
| Resolution | 2496x1664 |
| Contrast ratio | 1300:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 15-inch |
| Touch screen | Yes |
| Viewing angle | 178° |
| Display type | PixelSense |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
| Screen type | LED |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | Up to 64GB |
Camera
| Main camera resolution (MP) | 2 |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing Full HD webcam |
| Resolution | 1080p |
Features
| Portable | Yes |
| Power | 65W |
| Backlit keyboard | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Qualcomm Adreno |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W |
| Speaker output | 2W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| SD card reader | Yes - microSD |
| Hard drive capacity | Up to 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Other port connections | Surface Connect port |
| USB port |
1x USB Type-A 2x USB Type-C |
| Headphone jack | Yes |