Microsoft Surface Laptop 5 (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 17 hours |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Dimensions (mm) | 308x14.5x223 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.297 |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| USB cable | Yes |
| USB type |
1x Type-A 1x Type-C |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6.0 |
| HDMI | No |
Processor
| Model | Intel Core i7-1255U |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 2256x1504 |
| Multi-touch | Yes |
| Size (") | 13.5 |
| Touch screen | Yes |
| Display type |
PixelSense IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| RAM | 16GB |
| Device memory | 512GB SSD |
Camera
| HD video recording | Yes |
| Main camera resolution (MP) | 720p |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recording | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Windows Hello | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Speakers
| Speakers | Omnisonic Speakers with Dolby Atmos |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |