Microsoft 2024 Surface Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 20 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 4755mAh |
Body
| Dimensions (mm) |
13.8-inch: 301x220x17.5 (WxDxH) 15-inch: 329.18x239.01x18.29 (WxDxH) |
| Weight (kg) |
13.8-inch: 1.22 15-inch: 1.66 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU speed (TOPS) | 45 |
| Processor core count | 10 / 12 |
| Processor speed (GHz) | Up to 4.5 |
| Model | Snapdragon X Plus / Snapdragon X Elite |
Display
| Resolution | 2304x1536 / 2496x1664 |
| Pixels per " | 201 |
| Size (") | 13.8-inch / 15-inch |
| Touch screen | Yes |
| Display type | PixelSense |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB / 32GB |
Camera
| HD video recording | Yes |
| Main camera resolution (MP) | 2MP |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing Full HD webcam |
| Resolution | 1080p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Special features |
Microsoft Copilot+ True AI |
| Multi-touch trackpad | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
Graphics card
| Model | Qualcomm Adreno |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 39W / 65W |
Speakers
| Speakers | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB / 1TB |
Interfaces/Ports
| Other port connections | Surface Connect port |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Multi-media card reader | MicroSDXC card reader |
| USB port |
2x USB-C with USB4 1x USB-A 3.1 |