Meta Quest 3S
Battery
| Battery life |
Average: up to 2.5 hours Gaming: up to 2.7 hours Social: up to 2.3 hours Productivity: up to 1.8 hours Media: up to 2.8 hours |
| Battery type | Lithium-ion rechargeable |
| Charge time | 1.9 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 214x232x121 (HxWxD) |
| Weight (g) | 515 |
Display
| Resolution |
1832x1920 (per eye) 20 PPD 773 PPI |
| Refresh rate | Supports 72Hz, 90Hz and 120Hz |
Memory
| RAM | 8GB DRAM |
Camera
| Camera | 2x RGB with 18 PPD |
| Lens type | Fresnel |
Features
| Field of view |
Horizontal: 96° Vertical: 90° |
| Audio | Quest 3S audio |
| Hands-free | Yes - Hands-free navigation |
| Special features |
Depth and room mapping Ring-free controller design TruTouch variable haptics Direct Touch hand tracking External LED Content library 3-position IAD adjust 100% of sRGB colour gamut Lightweight design Soft head strap Batman: Arkham Shadow included |
| WiFi enabled | Yes - 6E |
| Wireless | Yes |
| Storage | 128GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Meta app |
Connections
| 3.5mm audio jack | Yes |
| USB port | Yes - USB-C |
Display & Graphics
| Graphics chipset | Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2 |