Meta Quest 3
Battery
| Battery life |
Average: up to 2.2 hours Gaming: up to 2.4 hours Social: up to 2.2 hours Productivity: up to 1.5 hours Media: up to 2.9 hours |
| Charge time | 2.3 hours |
Body
| Weight (g) | 515 |
Processor
| GPU | Snapdragon XR2 Gen 2 |
Display
| Resolution | 2064x2208 (per eye) |
| Display type | 4K+ Infinite |
| Refresh rate | Supports 72Hz, 80Hz, 90Hz and 120Hz |
Memory
| RAM | 8GB DRAM |
Camera
| Camera |
2x RGB with 18 PPD 4x IR |
| Lens type |
Pancake Accommodated IPD range: 53-75mm |
Features
| Field of view |
Horizontal: 110° Vertical: 96° |
| Safety feature |
Advanced encryption Data sharing opt-in/out Electronic mic/camera disconnect Password/PIN protection |
| Audio | 3D spatial audio |
| Special features |
Soft, adjustable strap Depth adjustment Ring-free controller design TruTouch variable haptics Direct Touch hand tracking External LED Content library |
| WiFi enabled | Yes - 6E |
| Wireless | Yes |
| Storage | 128GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Meta app |
Connections
| 3.5mm audio jack | Yes |
| USB port | Yes |