Medion Erazer Engineer X10 (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 209x390x381 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 12 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core i5-13400F |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Maximum memory | 64GB |
| RAM | 16GB DDR4 |
| RAM | 16GB |
Graphics card
| Memory type | 8GB GDDR6 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB PCle SSD |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes - 3 |
| Audio out | Yes |
| Display port | Yes - 3x 1.4a |
| Ethernet port | Yes - LAN (RJ45) |
| HDMI port | Yes - 2.1 |
| Microphone input | Yes |
| USB port |
Front: 2x USB 3.2 Gen 1 Back: 2x USB 2.0 1x USB 3.2 Gen 2 2x USB 3.2 Gen 1 |